Przemysłowe parasole wyciągowe do profesjonalnych kuchni: rodzaje, montaż, konserwacja

Wydaje się, że projekt parasola wyciągowego do kuchni przemysłowej gastronomii publicznej jest prosty. No i co w tym takiego trudnego? Kopuła i filtr ze stali nierdzewnej wychwytują opary tłuszczu i sadzy. To wszystko. Ale wystarczy zagłębić się w projekt parasola, ponieważ staje się jasne, że nie jest to takie proste. Jak w każdym nowoczesnym sprzęcie, ma on swoje własne niuanse.

Istnieją dwa typy struktur:

  • parasole napływowo-wywiewne;
  • parasole ekstraktorowe.

Parasole napływowo-wywiewne dzięki łapaczom tłuszczu wszystkie zapachy, para, dym i sadza pojawiające się podczas gotowania są usuwane do kanału wentylacyjnego, a ich główną cechą jest obecność systemu dostarczania świeżego powietrza. Koszt parasoli nawiewno-wywiewnych jest znacznie wyższy niż ceny zwykłych parasoli wywiewnych. Ponadto montaż układów nawiewno-wywiewnych jest trudniejszy, a konserwacja wymaga więcej czasu i pieniędzy.

Parasole wydechowe z odtłuszczaczami bez systemu dopływu świeżego powietrza są bardziej powszechne. Powstaje całkowicie logiczne pytanie. Skąd bierze się świeże powietrze? I jest zasilany z innych kanałów wentylacyjnych za pomocą specjalnych urządzeń. Opcja ta jest dziś uważana za bardziej efektywną i najczęściej wykorzystywana jest do budowy wysokiej jakości systemu wentylacji dla profesjonalnych kuchni w placówkach HoReCa.


Najlepsze parasole ekstraktorowe

Wszystkie nowoczesne parasole wydechowe wykonane są z dwóch głównych materiałów – stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Ocynkowane parasole kuchenne są niedrogą opcją. Nowy sprzęt prezentuje się nieźle, a powłoka cynkowa chroni przed rdzą, lecz po pewnym czasie na powierzchni pojawiają się pęknięcia i zarysowania. Warstwa cynku ulega uszkodzeniu, co prowadzi do korozji, której nie można zatrzymać.

W przeciwieństwie do ocynkowanych, parasole ekstraktorowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej posiadają wysokie właściwości antykorozyjne, wytrzymują wysokie temperatury, są odporne na środowisko kwaśne i agresywne.

Najpopularniejsze są parasole wydechowe montowane na ścianie, wykonane ze stali nierdzewnej. Modele te nazywane są uniwersalnymi, ponieważ zwykle nadają się do montażu w kuchniach placówek gastronomicznych: kawiarni, stołówek, restauracji. Takie projekty można łatwo przymocować do ściany nad dowolnym sprzętem kuchennym.

Trzy sposoby mocowania parasoli wentylacyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej:

  • na suficie za pomocą wiszących łańcuchów;
  • do ściany nośnej za pomocą kotew rozporowych;
  • na specjalnej ramie.

Zwykle parasol wyciągowy instaluje się na wysokości około 70 centymetrów od profesjonalnej kuchenki gazowej lub elektrycznej, ale nie wyższej niż 110 centymetrów. Ważne jest zachowanie zalecanej wysokości, aby parasol wyciągowy skutecznie zasysał konwekcyjne strumienie gorącego powietrza.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Konieczne jest, aby parasol wystawał poza granice kuchenek elektrycznych i gazowych o co najmniej 10 centymetrów. Pochylona forma kaptura typu przekąska jest uważana za bardziej funkcjonalną. Taka forma wychwytuje dym i pozwala na montaż okapu jak najniżej względem urządzeń grzewczych.

Jeśli mówimy o montażu wyspowego parasola wyciągowego, jest on odpowiedni dla średnich i dużych kuchni przemysłowych. Profesjonalni restauratorzy budują kuchnie tak, aby główne sprzęty do gotowania znajdowały się w jednym miejscu, np. na środku, i były dostępne dla każdego kucharza.

Ważne jest, aby zadbać o to, aby hałas w kuchni był jak najniższy. Dźwięk wentylatora wyciągowego nie powinien przekraczać 50-60 dB. Jeżeli poziom hałasu będzie wyższy, wówczas praca w takich warunkach będzie utrudniona i szkodliwa dla zdrowia personelu.
W parasolu wyciągowym można zamontować system oświetlenia. Zwiększa to komfort w miejscu pracy.
Warto zauważyć, że nad paleniskami stosuje się osobne modele parasoli spalinowych i nad paleniskami, w których używany jest otwarty ogień. Wyróżniają się tym, że konstrukcja przewiduje specjalne filtry do gaszenia iskier i języków płomieni. Tzw. ekrany przeciwiskrowe podnoszą poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Do czego służy filtr oleju lub łapacz tłuszczu?

Podczas gotowania zwykle używa się oleju lub masła. Smażeniu mięsa lub ryb zawsze towarzyszy wydzielanie się tłuszczu, którego krople unoszą się w powietrze i osadzają na powierzchniach. Dlatego na kanale wentylacyjnym, wirniku wentylatora i innych częściach układu wentylacyjnego szybko gromadzi się tłuszcz, na którym osadza się kurz i kłaczki. W rezultacie układ wydechowy ulega zatkaniu, a wydajność jego pracy spada.

Co pomoże? Filtry labiryntowe, tzw. łapacze tłuszczu. Są to metalowe płyty wykonane ze stali nierdzewnej, montowane pod pewnym kątem. Osiadają na nich krople tłuszczu, które następnie spływają do specjalnych naczyń. Zebrany tłuszcz jest usuwany za pomocą kranu.

W gorących warsztatach obowiązkowe są parasole wydechowe z łapaczami tłuszczu.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji parasola ekstraktorowego

  1. Płytki łapacza tłuszczu należy wycierać codziennie po zakończeniu zmiany roboczej.
  2. Raz w tygodniu należy spuścić tłuszcz przez specjalny kran. Musisz także umyć metalowe płytki. Nie musisz tego robić ręcznie. Lamele można myć w zmywarce przemysłowej.
  3. Przydatne jest dodanie detergentu do pojemnika zbierającego tłuszcz. Więc tłuszcz nie ulegnie stagnacji. Łatwo będzie spuścić go przez kran i umyć naczynie.
  4. Regularnie sprawdzaj kanały powietrzne i wentylacyjne i oczyszczaj je z nagromadzonych zanieczyszczeń i tłuszczu.

Zwykle w parasolach ekstraktorowych z łapaczami tłuszczu płytki są łatwe do usunięcia. Warto zaznaczyć, że w modelach naściennych najczęściej montuje się jeden rząd odtłuszczaczy, natomiast w modelach wyspowych, gdzie spodziewane jest większe obciążenie, montuje się dwa rzędy. Pomaga to skutecznie zatrzymać i usunąć sadzę.

Skontaktuj się ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością „Zakład Technologiczno-Doświadczalny” (TzOV „TEZ”, TEZ™), a pomożemy Ci wybrać potrzebne cechy i wyprodukujemy wysokiej jakości przemysłowe parasole odciągowe (parasole) do profesjonalnych kuchni!